Privatne usluge socijalne zaštite (domski smeštaj, pomoć u kući i druge)

Uslovi za otpočinjanje obavljanja delatnosti

Pored ustanova socijalne zaštite koje osniva Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprava, delatnost socijalne zaštite, odnosno pojedine usluge socijalne zaštite mogu da pružaju:

(1) ustanove socijalne zaštite koje osnivaju pravna i fizička lica;

(2) udruženja, preduzetnici, privredna društva i drugi oblici organizovanja utvrđeni zakonom (u nastavku označeni kao „drugi pružaoci usluga socijalne zaštite“).

 

Uslovi za otpočinjanje obavljanja delatnosti socijalne zaštite su različiti za ustanove socijalne zaštite u odnosu na druge pružaoce usluga socijalne zaštite. Isto tako, uslovi za otpočinjanje obavljanja delatnosti socijalne zaštite se razlikuju u zavisnosti od vrste usluge socijalne zaštite koja želi da se pruža.

 

Opšti uslovi koje moraju da ispune ustanove socijalne zaštite koje osnivaju pravna i fizička lica:

Na osnivanje i rad ustanove socijalne zaštite primenjuju se odredbe zakona kojim se uređuju javne službe (videti Zakon o javnim službama). Sadržina osnivačkog akta i statuta ustanove socijalne zaštite uređeni su posebno Zakonom o socijalnoj zaštiti.

Dodatno, svaka ustanova socijalne zaštite mora da ispuni zajedničke minimalne strukturalne i funkcionalne standarde za pružanje usluga socijalne zaštite.

Zajednički minimalni strukturalni standardi odnose se na infrastrukturne, organizacione i kadrovske uslove za pružanje usluge socijalne zaštite (javnost rada, lokaciju objekta i opremu, održavanje lične higijene i higijene prostora, odlaganje otrovnih i drugih materijala, nesmetano funkcionisanje korisnika, uslove u pogledu radnog prostora, rukovodioca i zaduženog radnika, dnevni i noćni rad).

Zajednički minimalni funkcionalni standardi odnose se na vrednosne, kvantitativne i kvalitativne dimenzije stručnih postupaka (prijem korisnika, procenu, određivanje stepena podrške, stepene podrške, planiranje, ponovni pregled, restriktivne postupke i mere, internu evaluaciju, razvoj osoblja, dostupnost programa i usluga u zajednici).

Za detaljnija pojašnjenja zajedničkih minimalnih strukturalnih i funkcionalnih standarda za pružanje usluga socijalne zaštite videti Pravilnik o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite.

Opšti uslovi koje moraju da ispune drugi pružaoci usluga socijalne zaštite:

Na osnivanje i rad pružaoca usluga socijalne zaštite primenjuju se odredbe zakona koji uređuje osnivanje i rad organizacionog oblika u kojem posluje (najčešće Zakona o privrednim društvima ili Zakona o udruženjima).

Drugi pružaoci usluga socijalne zaštite, kao i ustanove socijalne zaštite, takođe, moraju da ispune minimalne strukturalne i funkcionalne standarde za pružanje usluga socijalne zaštite (videti napred).

Posebni uslovi u zavisnosti od vrste usluge socijalne zaštite koja želi da se pruža:

U zavisnosti od usluge/a socijalne zaštite koju/e obavljaju, ustanove socijalne zaštite, kao i drugi pružaoci usluga socijalne zaštite moraju da ispune i posebne uslove (minimalne strukturalne i funkcionalne standarde) propisane za pružanje te konkretne usluge, odnosno grupe usluga.

Zakon o socijalnoj zaštiti razlikuje pet grupa usluga socijalne zaštite: (1) usluge procene i planiranja; (2) dnevne usluge u zajednici – dnevni boravak; pomoć u kući; svratište i druge usluge koje podržavaju boravak korisnika u porodici i neposrednom okruženju; (3) usluge podrške za samostalan život – stanovanje uz podršku; personalna asistencija; obuka za samostalni život i druge vrste podrške neophodne za aktivno učešće korisnika u društvu; (4) savetodavno-terapijske i socijalno-edukativne usluge; (5) usluge smeštaja – smeštaja u srodničku, hraniteljsku ili drugu porodicu za odrasle i starije (porodični smeštaj); domski smeštaj; smeštaj u prihvatilište i druge vrste smeštaja.

Pravilnikom o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite su propisani posebni minimalni strukturalni i funkcionalni standardi za (1) dnevne usluge u zajednici; (2) usluge podrške za samostalan život i (3) usluge smeštaja. Pravilnikom o bližim uslovima i standardima za pružanje usluge SOS telefona za žene sa iskustvom nasilja propisani su posebni standardi za pružanje usluge SOS telefona za žene.

Dodatno, pre otpočinjanja pružanja usluga socijalne zaštite ustanove, odnosno drugi pružaoci usluga socijalne zaštite treba da pribave licencu (dozvolu za rad) od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Sektora za socijalnu zaštitu, Odeljenja za inspekcijski nadzor.

 

Licenca (dozvola za rad) izdaje sa na period od 6 godina i može da se obnavlja. Pored licence moguće je da se pribavi i ograničena licenca (u pogledu trajanja, broja korisnika i vrste usluge koja se pruža). Ograničena licenca se izdaje na period do 5 godina i ne može da se obnavlja.

 

Za dobijanje licence treba da se podnese prijava (na propisanom obrascu) i da se dokaže ispunjenost sledećih uslova:

 

  • upis kod organa nadležnog za registraciju (Agencije za privredne registre, odnosno drugog nadležnog organa);
  • ispunjenost (zajedničkih i posebnih strukturalnih i funkcionalnih) standarda za pružanje usluge socijalne zaštite za koju traži izdavanje licence, a koji se tiču lokacije, prostora, opreme, organizacije, broja i stručnosti angažovanog osoblja, procene, planiranja i aktivnosti za pružanje konkretne usluge socijalne zaštite;
  • iskustvo u pružanju usluga socijalne zaštite u periodu od najmanje dve godine.

 

Ograničena licenca izdaje se ako podnosilac ne ispunjava drugi ili treći uslov, odnosno, ako: ne ispunjava sve potrebne standarde za pružanje usluge socijalne zaštite ili nema potrebno iskustvo u pružanju datih usluga.

 

Licenca (odnosno ograničena licenca) izdaje se odvojeno za svaku od usluga socijalne zaštite.

 

Za detaljnija uputstva o traženim uslovima i postupku licenciranja pogledati Pravilnik o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite, Pravilnik o bližim uslovima i standardima za pružanje usluge SOS telefona za žene sa iskustvom nasilja, kao i Pravilnik o licenciranju organizacija socijalne zaštite.

 

Za licenciranje usluga porodičnog smeštaja važe posebna pravila.


Uslovi za obavljanje delatnosti

Ustanove socijalne zaštite, kao i drugi pružaoci usluga socijalne zaštite moraju da ispunjavaju uslove za izdavanje licence, kao i druge obaveze iz Zakona o socijalnoj zaštiti i pratećih podzakonskih akata tokom čitavog perioda za koji je licenca izdata. Takođe, oni su obavezi da blagovremeno obnavljaju licencu.


Uslovi za priznanje kvalifikacija

Takse i elektronsko plaćanje

Za izdavanje licence za pružanje usluge socijalne zaštite potrebno je platiti republičku administrativnu taksu.

 

Republička administrativna taksa za utvrđivanje ispunjenosti uslova za pružanje usluge socijalne zaštite

Iznos: 25.910 dinara

Primalac: Republička administrativna taksa

Račun: 840-742221843-57

Model: 97

Poziv na broj: Kontrolni broj opštine na kojoj se nalazi sedište podnosioca zahteva


Elektronska komunikacija za slanje dokumenata (e-communication for sending documents)

Elektronska komunikacija za slanje dokumenata nije još uvek omogućena.

Moguće je pronaći potrebne obrasce u elektronskom obliku na veb-stranici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Sektora za socijalnu zaštitu, Odeljenja za inspekcijski nadzor (link).


Nadležni organ i propisi

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja

 

Sektor za socijalnu zaštitu

Nemanjina 22–24, 11000 Beograd

+381113616259

+381113038661 (info-centar)

socijalna.zastita@minrzs.gov.rs


Sektor za socijalnu zaštitu

Odeljenje za inspekcijski nadzor

Nemanjina 22–24, 11000 Beograd

+381113616369

+381113631835

+381112642054

+381113631731

+381113616602

 

Republički zavod za socijalnu zaštitu

Terazije 34, 11000 Beograd

+381113621563

zavod@zavodsz.gov.rs

 

Zakon o socijalnoj zaštiti, „Sl. glasnik RS", br. 24/2011 i 117/2022 – odluka US.

 

Zakon o pravima korisnika usluga privremenog smeštaja u socijalnoj zaštiti, „Službeni glasnik RS“, br. 126/2021.

Zakon o inspekcijskom nadzoru, „Sl. glasnik RS", br. 36/2015, 44/2018 – dr. zakon i 95/2018.

Pravilnik o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite, „Sl. glasnik RS", br. 42/2013, 89/2018 i 73/2019“.

 

Pravilnik o bližim uslovima i standardima za pružanje usluge SOS telefona za žene sa iskustvom nasilja, „Sl. glasnik RS", br. 93/2015 i 90/2020“.

 

Pravilnik o licenciranju organizacija socijalne zaštite, „Sl. glasnik RS", br. 42/2013“.

 

Pravilnik o stručnim poslovima u socijalnoj zaštiti, „Sl. glasniku RS", br. 1/2012 i 42/2013.

 

Pravilnik o licenciranju stručnih radnika u socijalnoj zaštiti, „Sl. glasnik RS“, br. 42/2013, 53/2013 – ispravka.

 

Pravilnik o standardima i postupku akreditacije programa obuke za stručne radnike i stručne saradnike u socijalnoj zaštiti, „Sl. glasnik RS", br. 31/2014“.

 

Pravilnik o obrascu i sadržaju službene legitimacije stručnih radnika centra za socijalni rad, „Sl. glasnik RS", br. 78/20182“.

 

Za druge relevantne pravilnike videti veb-sajt Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Sektora za socijalnu zaštitu (link) i veb-sajt Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu (link).


Odobrenje / Saglasnost / Dozvola / Upis

Rešenje o ispunjenosti uslova i standarda za pružanje usluge socijalne zaštite. Na osnovu njega se izdaje odgovarajuća licenca.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja odlučuje u roku od 30 do 60 dana od dana prijema urednog zahteva.


Pravni lek

Protiv rešenja Ministarstva nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor tužbom Upravnom sudu u roku od 30 dana od dana dostavljanja rešenja/odluke.

Tužba se Upravnom sudu može podneti neposredno na pisarnici ili preko pošte. Takođe, tužba se može predati i u obliku elektronskog dokumenta slanjem na adresu elektronske pošte (pisarnica@up.sud.rs) ili putem platforme eSud. Elektronski dokument koji se predaje Upravnom sudu mora da bude snabdeven odgovarajućim elektronskim potpisom i integrisan vremenskim žigom.