Predstavništvo i ogranak stranog privrednog društva

Predstavništvo stranog privrednog društva je njegov izdvojen organizacioni deo koji može obavljati samo prethodne i pripremne radnje u cilju zaključenja pravnog posla tog društva. Ono može da zaključuje samo pravne poslove u vezi svog tekućeg poslovanja.

Ogranak stranog privrednog društva je njegov izdvojeni organizacioni deo preko koga to društvo obavlja delatnost u Republici Srbiji u skladu sa zakonom.

Strano privredno društvo odgovara za obaveze prema trećim licima koje nastanu u poslovanju njegovog ogranka i predstavništva.

Za obrazovanje predstavništva/ogranka stranog privrednog društva potrebno je da se preduzmu sledeći koraci:

1. Odabir pretežne delatnosti ogranka

Za ogranak stranog privrednog društva potrebno je da se odabere pretežna delatnost. Pretežne delatnosti sa pripadajućim šiframa mogu da se nađu u Uredbi o klasifikaciji delatnosti („Sl. glasnik RS“, br. 54/2010). Ogranci stranih privrednih društava mogu da upišu u Registar samo jednu, pretežnu delatnost, ali im je po osnovu Zakona o privrednim društvima dozvoljeno da obavljaju i druge delatnosti, s tim što sami moraju da vode računa o ispunjenosti uslova za obavljanje tih drugih delatnosti.

Predstavništvo stranog privrednog društva se uvek registruje za pretežnu delatnost: 8299 Ostale uslužne aktivnosti podrške poslovanju.

2. Adresa u Republici Srbiji

Ogranak/predstavništvo stranog privrednog društva mora da ima adresu u Republici Srbiji. Korisno je da se pre registracije provere podaci o adresi u Adresnom registru Republičkog geodetskog zavoda ili na Nacionalnoj infrastrukturi geoprostornih podataka, i to pre svega da li naziv ulice u kojoj se nalazi objekat u kom će biti sedište postoji na teritoriji određenog naseljenog mesta.

3. Odlučivanje ko će da bude zastupnik

Ogranak/predstavništvo stranog privrednog društva mora da ima zastupnika koji mora da bude ili fizičko lice ili domaće pravno lice.

4. Donošenje odluke o obrazovanju ogranka/predstavništva

Nadležni organ stranog privrednog društva mora da donese odluku o obrazovanju ogranka/predstavništva.

5. Postupak registracije

Ogranak/predstavništvo stranog privrednog društva mora da se registruje u Registru privrednih subjekata Agencije za privredne registre. Registraciona prijava može da se podnese elektronskim putem ili fizičkim putem predajom u sedištu Agencije za privredne registre u Beogradu, u nekoj od organizacionih jedinica, u opštinama sa kojim Agencija ima zaključen sporazum ili poštom.

eRegistracija privrednih subjekata se vrši putem aplikacije Agencije za privredne registre.

Za registraciju obrazovanja predstavništva stranog privrednog društva potrebno je da se podnesu sledeća dokumenta:

  • jedinstvena registraciona prijava osnivanja pravnih lica i drugih subjekata i upisa u jedinstveni registar poreskih obveznika – predstavništvo stranog privrednog društva (obrasci);
  • odluka nadležnog organa stranog privrednog društva o obrazovanju predstavništva;
  • izvod iz registra u kome je strano privredno društvo registrovano, sa prevodom overenim od strane ovlašćenog sudskog tumača;
  • dokaz o brojevima računa preko kojih strano privredno društvo posluje;
  • izjava ovlašćenog lica stranog privrednog društva kojom preuzima odgovornost za sve obaveze koje nastanu u vezi sa poslovanjem predstavništva overena od nadležnog organa overe, sa prevodom overenim od ovlašćenog stalnog sudskog tumača;
  • dokaz o uplati naknade za registraciju osnivanja (visine naknada).

Za registraciju obrazovanja ogranka stranog privrednog društva potrebno je da se podnesu sledeća dokumenta:

  • jedinstvena registraciona prijava osnivanja pravnih lica i drugih subjekata i upisa u jedinstveni registar poreskih obveznika – ogranak stranog privrednog društva (obrasci);
  • odluka nadležnog organa stranog privrednog društva o obrazovanju ogranka,
  • izvod iz registra u kome je strano privredno društvo registrovano, sa prevodom overenim od strane ovlašćenog sudskog tumača;
  • dokaz o brojevima računa preko kojih strano privredno društvo posluje;
  • izjava ovlašćenog lica stranog privrednog društva o preuzimanju odgovornosti društva za sve obaveze koje nastanu u vezi sa poslovanjem ogranka overena od nadležnog organa overe, sa prevodom na srpski jezik overenim od strane ovlašćenog sudskog tumača;
  • dokaz o uplati naknade za registraciju osnivanja (visine naknada).

U postupku eRegistracije sva dokumenta koja se prilažu uz elektronsku prijavu moraju da budu u elektronskoj formi u PDF formatu i elektronski potpisana validnim elektronskim sertifikatom lica ovlašćenog za potpisivanje dokumenta.

Pod ovim se podrazumeva da su sačinjena u elektronskoj formi u PDF formatu i potpisana elektronskim potpisom ili pečatom njihovog izdavaoca.

Ako se podnose dokumenta koja nisu izvorno sačinjena u elektronskoj formi, mora se izvršiti njihova digitalizacija. Digitalizacija podrazumeva prebacivanje u elektronsku PDF formu i overu elektronskim potpisom (ili pečatom): (1) lica koje je izdalo dokument ili (2) javnog beležnika ili (3) advokata, pod uslovom da je on podnosilac prijave.

Potpis elektronskim sertifikatom se ne traži samo za dokumenta koja se prilažu u formi obične kopije (npr. kopija ličnog identifikacionog dokumenta).

Kada je reč o dokumentaciji koja se pribavlja u inostranstvu, konkretno izvodi iz stranih registara kao dokaz o identitetu stranog pravnog lica, u postupku eRegistracije ne prihvataju elektronski dokumenti izdati od strane inostranih organa i snabdeveni njihovim elektronskim sertifikatom (pečatom). Takva dokumenta moraju da se odštampaju i overe u zemlji porekla. Potom takav overeni strani dokument može da se digitalizuje od strane javnog beležnika ili advokata u Republici Srbiji i kao takav da se koristi u postupku registracije.

Potrebno je da se obrati pažnja na uslove korišćenja stranih javnih isprava/dokumenata. Neke strane javne isprave se prihvataju bez dodatnih uslova (u pitanju su isprave iz država sa kojima Republika Srbija ima zaključene posebne bilateralne sporazume), neke moraju da sadrže Apostille, a neke moraju da prođu postupak legalizacije pred Ministarstvom pravde Republike Srbije.

Prilikom podnošenja prijave za registraciju postoji opcija automatske prijave na evidenciju obveznika PDV.

Detaljna opšta uputstva u vezi sa eRegistracijom možete da pronađete na sledećem linku, a dodatna uputstva za registraciju obrazovanja predstavništva/ogranka stranog privrednog društva su dostupna na sledećem linku.

6. Prvi koraci nakon registracije

Nakon registracije u kratkom roku potrebno je da se:

  • Izradi pečat (za izradu pečata prilaže se rešenje o upisu u Registar privrednih subjekata Agencije za privredne registre);
  • Otvori račun u banci (spisak banaka koje posluju u Republici Srbiji je dostupan na sledećem linku). Predstavništvo može da posluje samo preko nerezidentnog računa stranog privrednog društva;
  • Pribavi kvalifikovani elektronski sertifikat (elektronski potpis) od strane sertifikacionog tela u Republici Srbiji;
  • Za ogranak treba da se podnese poreska prijava za akontaciju poreza na dobit u roku od 15 dana od dana registracije. Prijava se podnosi Poreskoj upravi u elektronskom obliku preko portala ePorezi.
  • Podnese prijava za registraciju stvarnih vlasnika u Centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika, koju takođe vodi Agencija za privredne subjekte;
  • Ukoliko je ogranak stranog privrednog društva u sistemu PDV, treba da preda odgovarajuću poresku prijavu. Prijava se podnosi Poreskoj upravi u elektronskom obliku preko portala ePorezi.