Društvo sa ograničenom odgovornošću

Društvo s ograničenom odgovornošću (DOO) je privredno društvo u kome svaki član društva ima udeo u osnovnom kapitalu društva, s tim da član društva ne odgovara za obaveze društva (osim u izuzetnim slučajevima), već samo snosi rizik poslovanja do visine unetog uloga u društvo. Osnovni (registrovani) kapital DOO je novčana vrednost upisanih (novčanih i nenovčanih) uloga članova društva. Visina uloga osnivača i članova u DOO ne mora biti u istom iznosu, pa samim tim i udeo članova u osnovnom kapitalu DOO (koji je srazmeran njihovim ulozima) može da se razlikuje. DOO može da bude i jednočlano.

Za osnivanje DOO potrebno je da se preduzmu sledeći koraci:

1. Odabir poslovnog imena

Poslovno ime obavezno sadrži naziv, naznačenje pravne forme i mesto u kome je sedište društva, a može da sadrži i opis predmeta poslovanja (na primer: naziv DOO Beograd). Naziv društva ne sme biti istovetan nazivu drugog društva i mora se razlikovati od naziva drugog pravnog lica tako da ne izaziva zabludu o identitetu sa drugim društvom. Pored poslovnog imena, društvo može da koristi i skraćeno poslovno ime, koje obavezno sadrži naziv i pravnu formu društva.

Preporučljivo je da se pre podnošenja registracione prijave osnivanja privrednog društva izvrši pretraga već registrovanih naziva, kako bi se izbeglo neželjeno odbacivanje zahteva za registraciju. Postoji i mogućnost rezervisanja naziva.

Detaljnija uputstva za izbor poslovnog imena, pretragu već registrovanih naziva i rezervaciju novih naziva se mogu pronaći na veb-sajtu Agencije za privredne registre.

2. Odabir pretežne delatnosti

Privredno društvo mora da odabere pretežnu delatnost. Pretežne delatnosti sa pripadajućim šiframa mogu da se nađu u Uredbi o klasifikaciji delatnosti („Sl. glasnik RS“, br. 54/2010).

Privredni subjekti mogu da upišu u Registar samo jednu, pretežnu delatnost, ali im je po osnovu Zakona o privrednim društvima dozvoljeno da obavljaju i druge delatnosti, s tim što sami moraju da vode računa o ispunjenosti uslova za obavljanje tih drugih delatnosti.

3. Određivanje sedišta

Privredno društvo mora da ima sedište. Sedište društva je mesto i adresa na teritoriji Republike Srbije iz koga se upravlja poslovanjem društva. Korisno je da se pre overe osnivačkog akta provere podaci o adresi sedišta u Adresnom registru Republičkog geodetskog zavoda ili na Nacionalnoj infrastrukturi geoprostornih podataka, i to pre svega da li naziv ulice u kojoj se nalazi objekat u kom će biti sedište postoji na teritoriji određenog naseljenog mesta.

4. Organi društva – odlučivanje da li će upravljanje u DOO biti jednodomno ili dvodomno i koliko će da iznosi osnovni kapital društva

a) Prilikom osnivanja DOO, osnivač/i u zavisnosti od svojih potreba odlučuju da li će upravljanje društvom biti jednodomno ili dvodomno. Jednodomno upravljanje znači da društvo ima jednog ili više direktora. Dvodomno upravljanje znači da društvo ima jednog ili više direktora i nadzorni odbor.

U svakom slučaju organ DOO je i skupština članova.

b) Osnovni kapital predstavlja novčanu vrednost uloga jednog ili više članova društva. Osnovni kapital DOO može da iznosi najmanje 100 dinara. Ulozi mogu biti novčani i nenovčani i izražavaju se u dinarima.

5. Priprema osnivačkog akata

Osnivački akt je akt kojim se konstituiše privredno društvo. Njime se uređuju sva važna pitanja bitna za osnivanje i dalje poslovanje društva. U zavisnosti od toga da li je DOO jednočlano ili ima više članova osnivača, donosi se osnivački akt u formi odluke ili ugovora o osnivanju. Za jednočlano društvo osnivački akt je odluka o osnivanju, a za višečlano DOO osnivački akt je ugovor o osnivanju. Primeri osnivačkog akta za DOO, mogu da se pronađu na veb-sajtu Agencije za privredne registre, na sledećem linku.

Postoji više opcija u pogledu forme osnivačkog akta:

  • Prvo, osnivački akt može da bude sačinjen u elektronskoj formi i potpisan elektronskim potpisom osnivača;
  • Drugo, potpisi na osnivačkom aktu sačinjenom u papirnoj formi mogu da budu overeni kod javnog beležnika, pa zatim tako overen dokument treba da bude digitalizovan (prebačen u PDF format i overen elektronskim sertifikatom od strane domaćeg javnog beležnika ili advokata koji je podnosilac prijave);
  • Ako je osnivački akt overen u inostranstvu, digitalizaciju tog akta može da izvrši isključivo domaći javni beležnik ili advokat ako je podnosilac prijave;
  • Kada se nenovčani ulog osnivača sastoji iz neke nepokretnosti, osnivački akt predstavlja osnov za prenos prava svojine na nepokretnosti, te ovaj dokument mora biti u formi javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave.

6. Uplata osnivačkog uloga

Prilikom osnivanja DOO, osnovni kapital (u vrednosti od najmanje 100 dinara) mora da se registruje, ali ne i da se uplati, odnosno unese u društvo.

Osnivači mogu da izvrše uplatu, odnosno unos osnovačkog uloga u određenom roku, koji se utvrđuje osnivačkim aktom, ali taj rok ne može da bude duži od pet godina od dana registracije osnivačkog akta. Te naknadne uplate, odnosno unosi osnivačkog uloga, takođe, moraju da se registruju kod Agencije za provredne registre.

Uplata novčanog uloga vrši se u samoj banci, iz ličnih sredstava osnivača. Po izvršenoj uplati, na licu mesta, banka izdaje osnivaču potvrdu da je uplata osnivačkog uloga izvršena.

Nenovčani ulozi mogu da budu samo u stvarima i pravima. Vrednost nenovčanog uloga se utvrđuje sporazumom članova ili putem procene stručnog lica koje je od nadležnog državnog organa ovlašćeno da vrši procene određenih stvari i prava (sudski veštak, revizor ili drugo stručnog lice).

7. Postupak registracije

DOO mora da se registruje u Registru privrednih subjekata Agencije za privredne registre. Registraciona prijava osnivanja može da se podnese samo elektronskim putem.

eRegistracija privrednih subjekata se vrši putem aplikacije Agencije za privredne registre.

Za registraciju osnivanja je potrebno da se podnesu sledeća dokumenta:

  • elektronska registraciona prijava osnivanja – DOO (obrasci dostupni na sledećem linku);
  • osnivački akt društva (odluka za jednočlano društvo ili ugovor za višečlano) (primeri akata);
  • dokaz o identitetu članova društva (za domaće fizičko lice – fotokopija lične karte, a za stranca – fotokopija pasoša, odnosno fotokopija lične karte, ako je izdata strancu, odnosno izvod iz tičnog registra ako je osnivač pravno lice koje nije registrovano u Registru koji vodi Agencija za privredne registre);
  • odluka o imenovanju zastupnika ako nije određen osnivačkim aktom;
  • kod DOO sa dvodomnim sistemom upravljanja, uz prijavu se prilažu i odluke o imenovanju predsednika i članova nadzornog odbora, ako nisu imenovani u osnivačkom aktu;
  • potvrda banke o uplati novčanog uloga, ako se ulog uplaćuje u društvo do osnivanja, odnosno sporazum članova o proceni vrednosti nenovčanog uloga ili procena vrednosti nenovčanog uloga, ako se ulog unosi u društvo do osnivanja;
  • naknada za registraciju osnivanja (visine naknada).

U postupku eRegistracije sva dokumenta koja se prilažu uz elektronsku prijavu osnivanja moraju da budu u elektronskoj formi u PDF formatu i elektronski potpisana validnim elektronskim sertifikatom lica ovlašćenog za potpisivanje dokumenta.

Pod ovim se podrazumeva da su sačinjena u elektronskoj formi u PDF formatu i potpisana elektronskim potpisom ili pečatom njihovog izdavaoca.

Ako se podnose dokumenta koja nisu izvorno sačinjena u elektronskoj formi, mora se izvršiti njihova digitalizacija. Digitalizacija podrazumeva prebacivanje u elektronsku PDF formu i overu elektronskim potpisom (ili pečatom): (1) lica koje je izdalo dokument (npr. papirnu potvrdu banke o uplati osnivačkog uloga treba da overi ovlašćeni službenik banke svojim elektronskim potpisom i sl.) ili (2) javnog beležnika ili (3) advokata, pod uslovom da je on podnosilac prijave.

Potpis elektronskim sertifikatom se ne traži samo za dokumenta koja se prilažu u formi obične kopije (npr. kopija ličnog identifikacionog dokumenta).

Kada je reč o dokumentaciji koja se pribavlja u inostranstvu, konkretno izvodi iz stranih registara kao dokaz o identitetu stranog pravnog lica, u postupku eRegistracije se ne prihvataju elektronski dokumenti izdati od strane inostranih organa i snabdeveni njihovim elektronskim sertifikatom (pečatom). Takva dokumenta moraju da se odštampaju i overe u zemlji porekla. Potom takav overeni strani dokument može da se digitalizuje od strane javnog beležnika ili advokata u Republici Srbiji i kao takav da se koristi u postupku registracije.

Potrebno je da se obrati pažnja na uslove korišćenja stranih javnih isprava. Neke strane javne isprave se prihvataju bez dodatnih uslova (u pitanju su isprave iz država sa kojima Republika Srbija ima zaključene posebne bilateralne sporazume), neke moraju da sadrže Apostille, a neke moraju da prođu postupak legalizacije pred Ministarstvom pravde Republike Srbije.

Prilikom podnošenja prijave za registraciju osnivanja privredno društvo može automatski da se prijavi na evidenciju obveznika PDV.

Detaljna opšta uputstva u vezi sa eRegistracijom možete da pronađete na sledećem linku, a dodatna uputstva za registraciju osnivanja DOO su dostupna na sledećem linku.

8. Prvi koraci nakon registracije

Nakon registracije u kratkom roku potrebno je da se:

  • Izradi pečat (za izradu pečata prilaže se rešenje o upisu u Registar privrednih subjekata Agencije za privredne registre);
  • Otvori račun u banci (spisak banaka koje posluju u Republici Srbiji je dostupan na sledećem linku);
  • Pribavi kvalifikovani elektronski sertifikat (elektronski potpis) od strane sertifikacionog tela u Republici Srbiji;
  • Podnese poreska prijava za akontaciju poreza na dobit u roku od 15 dana od dana registracije. Prijava se podnosi Poreskoj upravi u elektronskom obliku preko portala ePorezi;
  • Podnese prijava za registraciju stvarnih vlasnika u Centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika, koju takođe vodi Agencija za privredne subjekte;
  • Ukoliko je privredno društvo u sistemu PDV, treba da preda odgovarajuću poresku prijavu. Prijava se podnosi Poreskoj upravi u elektronskom obliku preko portala ePorezi.